A Családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) új lakás vásárlására, építésére, valamint használt lakás vásárlására, bővítésére veheted igénybe. A mostani írásban azt nézzük meg, milyen ingatlanok felelnek meg a CSOK feltételeinek.
Mivel a CSOK összege nagyban függ attól, hogy új vagy használt lakásra veszed igénybe, jó, ha tisztában vagy a legfontosabb ingatlanra vonatkozó feltételekkel.
Azt, hogy az ingatlan megfelel-e a CSOK feltételeinek, a hitelintézet helyszíni szemle keretében köteles ellenőrzi. Tehát a CSOK igényléshez, legkésőbb a kifizetés előtt mindig készül értékbecslés. Az értékbecslés díját neked kell fizetned, hacsak a bank át nem vállalja Tőled.
Fontos szabály, hogy a családi otthonteremtési kedvezménnyel megvásárolt lakásban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont. Házastársak és élettársak esetén pedig a lakásban mindkét félnek tulajdonnal kell rendelkeznie.
Lakás bővítése esetén a bővítendő lakásnak a kérelem benyújtásának időpontjában az igénylő és mindazon személyek lakóhelyéül, szálláshelyéül kell szolgálnia, akiknek együttlakására tekintettel az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményre jogosult.
1.) Mi minősül új lakásnak
CSOK jogszabály alapján új lakásnak
- az alapozási munkáktól kezdődően teljes egészében újonnan épített,
- a lakhatás feltételeinek megfelelő,
- ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott (vagy ilyenként feltüntetésre váró) ingatlan minősül a hozzá tartozó földrészlettel együtt.
Az ingatlannak az elkészültét követően használatbavételi engedéllyel, vagy használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal kell rendelkeznie. A CSOK-ot enélkül igényelheted és a támogatási szerződést is megkötheted, de a CSOK kifizetésének feltétele lesz, hogy meglegyen.
CSOK ingatlannal kapcsolatos feltétele továbbá az is, hogy az ingatlan
- 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel –, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel,
- közműves villamos energia szolgáltatással,
- egyedi fűtési móddal,
- közműves szennyvízelvezetéssel (ennek hiányában a szennyvíz tisztítása és elhelyezése jogszabályi előírásoknak megfelelő legyen)
- közműves ivóvíz-szolgáltatással (ennek hiányában a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút legyen) rendelkezzen.
Fontos, hogy a tetőtér beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrehozott lakás akkor minősülhet új lakásnak, ha legalább két új önálló lakás (albetét) jön létre, amik – lépcsőházból vagy szabadlépcsőn megközelíthető – külön bejárattal rendelkeznek.
2.) Mi minősül használt lakásnak
Alapvetően az olyan, a fentiekben írt tulajdonságokkal rendelkező lakóingatlan minősül a CSOK szempontjából használt lakásnak, ami nem új lakás, tehát amit nem újonnan értékesítenek.
A Kormányrendelet ezen túl néhány további feltételt is meghatároz a használt lakás vonatkozásában, amit teljesítened szükséges.
- a lakás vételára nem haladhatja meg a 35 millió forintot,
- a lakás vételára legfeljebb 20 százalékkal haladhatja meg a hitelintézet által megállapított forgalmi értéket,
- más ingatlanban maximum 50%-os tulajdoni hányaddal rendelkezhetsz (ide nem értve, ha az ingatlan 2016.02.11-ét megelőzően használati joggal van terhelve),
- 5 éven belül eladott lakás eladási árát fel kell használnod a lakás vásárlásához
3.) Lakás bővítésének minősül
- a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése, ide értve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is,
- emelet-ráépítéssel, vagy tetőtér-beépítéssel létrehozott lakás akkor, ha nem jön létre két új, önálló albetétként nyilvántartott lakás.
A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének. Tehát lakásfelújításhoz nem használhatod a CSOK-ot.
4.) Milyen dokumentumok benyújtása szükséges az ingatlanról
A CSOK igényléséhez a személyes dokumentumokon túl (itt írtam róla)
- 120 napnál nem régebbi adásvételi szerződés,
- az ingatlan 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lap másolatának,
- az értékbecslés megrendelésének,
- használatbavételi engedélynek, vagy használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítványnak (új építkezések esetén elegendő a kifizetéshez),
- 5 éven belül értékesített ingatlan adásvételi szerződésének (használt lakás vásárlása esetén)
- tulajdonodban álló egyéb lakóingatlan hiteles tulajdoni lap másolatának a bemutatása szükséges
Légy pozitív! Fejleszd és érezd jól magad!